Rubriky

Polepšovňa mužov

Polepšovňa mužov

Nikto na svete nie je bez chyby. Keď je však dobrá vôľa, dá sa všetko vyriešiť. Žena, ktorá chce svojho manžela vyliečiť z  jeho „chýb“, vie byť vynaliezavá! Hľadá si tú svoju cestičku – a aj ju napokon nájde. Sedeli sme s priateľkami v cukrárni pri káve so šľahačkou, nariekali, koľko je v nej kalórií a rozoberali sme chybičky našich polovičiek.
Mária a čarovný prsteň (pokračovanie)

Mária a čarovný prsteň (pokračovanie)

Čarovný ostrov
Potom sa vydali na dlhú cestu. Leteli ponad nádhernú krajinu, zhora to vyzeralo ako pomiešané farby. Lesy, lúky, polia i rieky boli z tej výšky prekrásne a Mária sa nevedela vynadívať na toľkú nádheru. Leteli nad čírym morom, ktoré bolo zelenomodrej farby. Na ňom plávali, ale i  nad ním poletovali biele čajky, ktoré lovili rybky. Na sklách pri brehu sedeli morské panny a česali si svoje dlhánske vlasy. Ich vlasy boli v rôznych farbách a odtieňoch, ktoré ladili k ich plutvám. Pláž, na ktorej pristáli, bola neuveriteľne prekrásna. 
HOTEL SLOVAN Tatranská Lomnica

HOTEL SLOVAN Tatranská Lomnica

HOTEL SLOVAN je obľúbený i u rodičov s deťmi. Kapacita hotela je 120 izieb, 259 lôžok na piatich podlažiach s priamym výhľadom na Lomnický štít. Vybavenie hotela ponúka možnosti na aktívny oddych i príjemný relax. 
Plavecký klub telesne a zrakovo postihnutých športovcov DOLPHlNS v Bratislave

Plavecký klub telesne a zrakovo postihnutých športovcov DOLPHlNS v Bratislave

Trochu o nás 
Naším pôvodným domovským klubom bol najprv Športový klub IAMES Bratislava, ktorý bol založený v roku 1967. Hlavným zameraním klubu bolo športové horolezectvo. Rozvojom ekonomickej sebestačnosti sa športový klub rozrastal o  ďalšie športové a rekreačné odvetvia. Športový klub IAMES Bratislava sa ďalej rozvíjal a  rastom členskej základne boli športovci začlenení do oddielov: horolezeckého, zjazdového lyžovania, triatlonového oddielu, kulturistiky a  silového trojboja. 
HYMNA – Inak obdarení

HYMNA – Inak obdarení

V tomto roku naša škola oslávi 30. výročie vzniku. Pripravíme krásny program s našimi deťmi, kde ukážu, čo všetko vedia – spievať, tancovať, recitovať, hrať divadlo. A na záver si spolu zaspievame hymnu. 
Keď sa deti nevedia brániť

Keď sa deti nevedia brániť

Toto ráno nebolo pre mňa dobré. Zaviezli sme s mužom Marca a Sofku do školy, a kým bol Marc v škole na dve hodinky, bežala som hneď do mesta za jeho neurologičkou. Bolo pár dní pred sviatkami a  chcela som, aby mu predpísala potrebné lieky, aby sme mali sviatky v kľude. Nestalo sa, sestrička povedala, aby som prišla neskôr. Tak som zas bežala naspäť do školy po Marca a s ním potom zas k doktorke. Čakali sme dosť dlho, a to už karta bola od rána dnu, stačilo len pozrieť a vypísať recept... takto to nemalo byť, takto by to nemalo fungovať. 
Inak obdarení v škole III.

Inak obdarení v škole III.

V  súčasnosti sa venujem deťom, ktoré sú zaradené do  variantu C, už siedmy rok. No teda, ani sa mi to nezdá, že už toľko. Pani riaditeľka sa ma vždy v júni opýta, či nechcem na ďalší školský rok zobrať inú triedu a ja bez váhania poviem, že nie. Pokračujem ďalej s týmito deťmi, pretože viem a cítim, že im mám ešte veľa toho dať a aj oni mne. Kolegyne sa ma občas spýtajú, či mi nevadí to, že nevidím skoro žiadny pokrok, že sa moje deti nemôžu naučiť čítať, že nepreberú každý mesiac nové číselko, že nerozoznajú tvary písmen, nevedia určiť farby, nepomenujú dni v  týždni, ročné obdobia, nevystrihnú obrázok podľa šablóny, nevymaľujú omaľovánku... a hlavne mi ani nevedia povedať , čo by vlastne chceli robiť. 
Hotel Sorea Hutník

Hotel Sorea Hutník

Byť na vozíku neznamená, že by sme mali sedieť iba doma. Rada cestujem, ale iba s problémami sa dá nájsť vhodné ubytovanie pre ľudí na vozíku. Bola by som rada, keby ste prispeli svojimi skúsenosťami a konkrétnymi nápadmi, odkazmi, adresami chát, apartmánov, penziónov... Skúste nám, prosím, napísať miesta, ktoré sa oplatí navštíviť a kde je vhodné ubytovanie pre ľudí na vozíku. Pod vhodným ubytovaním rozumiem bezbariérový prístup a hlavne priestrannú kúpeľňu, WC s madlami, dvere majú mať 80cm a pod.
Občianske združenie Svetielko nádeje

Občianske združenie Svetielko nádeje

Činnosť o.z. Svetielko nádeje v Banskej Bystrici sa dotýka detí s onkologickým alebo iným nevyliečiteľným ochorením. Naša činnosť s dieťaťom a  rodinou začína dňom, kedy je dieťaťu diagnostikované onkologické (alebo iné, život limitujúce) ochorenie, ktorá nekončí jeho vyliečením, či odchodom do večnosti. 
Svetový deň povedomia o autizme

Svetový deň povedomia o autizme

V Banskej Bystrici sme ho oslávili 1. apríla, otvorením nádhernej výstavy mladých ľudí a detí s autizmom pod názvom „TAKTO VIDÍM SVET JA“, morálne nás podporili aj detičky a rodičia z OZ Svetielka nádeje. Účasť, aj napriek zlému počasiu, bola početná. Prišli nás podporiť deti a pani učiteľky zo ŠZŠ na Ďumbierskej v BB, mladí ľudia z DSS Prameň, DSS Kompa a ďalší naši priaznivci.
Autizmus a nové stretnutia

Autizmus a nové stretnutia

Autizmus nie je liečiteľný, nie je totiž chorobou, ale mozog funguje inak. Myslí a spracováva informácie inak, ako u neurotypických ľudí. Mnohé veci v živote sú zvláštne a ak neprejdete vlastnou cestou poznania a spracovania informácií „po svojom“ nepochopíte. No v situácii, keď sa otvoríte pravde
sebaprijatia a pochopenia niečoho pre iných nepochopiteľného, otvoria sa povestné dvere.
Krvácanie z telesných otvorov

Krvácanie z telesných otvorov

Krvácanie z nosa
Stručná anatómia nosa
Nos má tvar trojbokej pyramídy vyčnievajúcej z tváre. Tvoria ho časti ako: koreň nosa, chrbát nosa, hrot nosa, nosné krídla. Nosnú dutinu tvorí kostená časť a chrupavka. Nosová priehradka rozdeľuje nos na dve časti - pravú a ľavú. V nose sa nachádzajú čuchové bunky a riasinkový epitel, ktorý zabezpečuje to, aby sa do nosa dostávali cudzorodé látky. Krvácanie z nosa považujú mnohí z nás za banalitu, avšak málokto vie, ako sa k tomuto
problému postaviť. Veľa literatúr odporúča rôzne postupy v rámci prvej pomoci, nie všetky sú však správne.
Škola bez bariér – Škola so srdcom – Škola do ktorej sa oplatí chodiť

Škola bez bariér – Škola so srdcom – Škola do ktorej sa oplatí chodiť

História školy
História školy siaha do  školského roku 1937/38, kedy niesla názov Zvláštna škola národná pre postihnuté deti vo veku školopovinnom v  Bratislave. Škola bola spojená s  ústavom a  mala troch pedagogických zamestnancov – riaditeľa a  dvoch učiteľov. Do budovy na Mokrohájskej ulici bola škola presťahovaná v školskom roku 1968/69 a stala sa súčasťou Ústavu sociálnej starostlivosti pre telesne postihnutú mládež. Od roku 1992 začala škola využívať tzv. opačnú integráciu, teda začala prijímať aj intaktné/zdravé deti. 
Ďakujem .. vždy je za čo

Ďakujem .. vždy je za čo

 V  mnohých prípadoch sa môže zdať, že moje slová tu nemajú miesto. Možno sa práve teraz prebúdzate v  nemocnici po ťažkej autonehode, spomínate si, že frajerka vám dala kopačky a šéf padáka. Vtedy ste mali pocit, že nič horšie sa už nemohlo stať.
Čchi-kung (2. časť)

Čchi-kung (2. časť)

Vyskúšali sme... alebo viac hláv – viac rozumu 

O týchto metódach Vám málokto povie. Ak vôbec. Na veľa vecí som spočiatku pozerala ako blázon. U lekárskej verejnosti vzbudzovali skôr zhrozenie. Na druhej strane, progresu sa tešil každý. Najmä ak nevidel za oponu. 
Mám záujem
verify

* Tento údaj je povinný


  spig@spig.sk     0800 105 707     www.spig.sk

Prečítajte si celý časopis

 

Máte záujem dostávať nové číslo časopisu na Váš email? 
pošlite nám žiadosť na klub@spig.sk